• Ali Akyüz
  • 309
  • 13 Nisan 2020
  • 0
  •  

Kullandığım İşletim Sistemi Neden Bu

Hangi İşletim Sistemini Kullanıyorum ?

Merhaba arkadaşlar aktif olarak kullandığım işletim sistemi Linux Kali ‘dir. Peki neden bu gelin size nedenini söyleyeyim.

Neden Linux Kali Kullanıyorum ?

Çünkü hem hız açısından hem kaynak kullanımı açısından Windows ‘tan daha hızlı ve kaynak kullanımı daha düşük. Sadece bu yüzden de değil içerisinde sunduğu bana yazılımlar ile açık kaynak kodlu olması nedeni ile sürekli geliştirilebilir ve Windows gibi kısıtlamalar lisans aktifleştirme gibi problemler çıkarmaz.

Kali Nedir ?

Linux Kali uzun zamandır kullandığım fakat bir çoğunuzun adını duyup pek dikkatini çekmeyen bir işletim sistemidir. Hafif olması sebebi ile eski düşük sistemli bilgisayarlarınızda stabil şekilde çalışmaktadır. Ayrıca içinde sunduğu araçlar Windows ‘un bulundurmadığı ve bir çoğunun Windows işletim sisteminde çalışmayan özel araçlardır.

Linux Kali Araçları

Bu işletim sistemini bir çok kişi yasal olmayan işlerde kullanıldığını düşünür. Bunun nedeni de yabancı film-dizilerde H4cker adı verilen sistem güvenlik açıklarını bularak sisteme kaba kuvvet ile girmeyi deneyen kişiler yüzündendir. Aksine Linux Kali sadece o amaçla kullanılmamaktadır. İçerisin de bulundurduğu Web Güvenlik Araçları ile siteniz de bulunan güvenlik açıklarını bağlantı hatalarını sisteme zarar verebilecek yazılım hatalarını bulup bunları kapatmanıza yardımcı olmaktadır.

Linux Kali ‘de Windows Programlarını Çalıştırabilir miyim ?

Tabi ki. Az önce bahsettiğim gibi tamamen açık kaynak kodlu ve geliştirilebilir olmasının yararı da bu. Yükleyeceğimiz Wine adlı uygulama ile Windows üzerinde çalışan tüm programları yükleyip çalıştırabilirsiniz.

Nasıl Kurabilirim ?

Normal bir işletim sistemi kurar gibi bunu da kurabilirsiniz. Gerekli olan tek şey sistem dosyasını yazdırmak için USB bellek ya da bir adet CD-DVD sonrasında arayüzü sayesinde tek bir kod bile kullanmadan sisteminizi değiştirebilirsiniz.

Linux Kali Güncel Sistemini Nasıl Bulabilirim ?

Sistem kütüphaneleri sayesinde en eski sürümünü de kursanız yeni sürümünü de kursanız tek bir komut ile arka planda tüm sistemi ve uygulamalarını güncelleyebilirsiniz. Yine de ben sizin için güncel indirme linkini aşağıda paylaştım.

Linux Kali ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

 

Linux Kali Güncel İndirme Linki TIKLA GİT

Ali Akyüz

Yazar: Ali Akyüz #administrator

2012 yılında atılmış olduğum bu serüvende hala yoluma web site ve yazılım işleri yaparak devam etmekteyim.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ