• Ali Akyüz
  • 392
  • 13 Nisan 2020
  • 0
  •  

WordPress Kullandığım Yararlı Eklentiler

WordPress Sitemde Hangi Eklentileri Kullanıyorum ?

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere WordPress sisteminde bazı işleri kolaylaştırmak için eklentiler vardır bu eklentiler sayesinde sitenizin içeriğini değiştirebilir özellik ekleyebilirsiniz. Bende bugün sizlere kendi sitemde kullandığım eklentileri tanıtacağım.

1-Autoptimize Eklentisi

Bu eklentiyi Google kendi pagespeed (sayfa hızı testi) sitesinde kullanmayı öneriyor. Bunun nedeni tasarım kaynaklı CSS,Java,HTML kodları bazı temalar da açılır açılmaz yüklüyor ve bu da sitenizin geç açılmasını sağlıyor bunun yanın da gereksiz kodlar da cabası Google bu yüzden bu eklentiyi öneriyor.

Peki Bu Eklenti Ne İşe Yarıyor

Bu eklenti sayesinde oluşturmayı engelleyen CSS,JAVA,HTML kodlarını kaldırıyor sitenizin daha hızlı açılmasını sağlıyor ve bunun yanında da sitenizde sıkıştırma yaparak sayfanızın boyutunu azaltıyor bu sayede siteniz daha hızlı açılıyor.

2-Contact Form 7 Eklentisi

Bu eklentiyi kullanmamın nedeni biraz da üşengeçliğim aslında çünkü iletişim sayfası üzerinden bana direk olarak mail ile mesaj göndermenizi sağlıyor bu eklenti. Oldukça basit ve kullanışlı fakat ben genede bu eklentiyi kullanmak yerine internette bulabileceğiniz iletişim formu html sayfalarıyla bu işi çözmenizi öneririm.

3-Font Awesome 4 Menus Eklentisi

Bu eklenti aslında çok ta gerekli değil ben sadece görünüş için kullanıyorum bu eklentiyi. Bu eklenti menünün yanındaki sayfalara ve kategoriler ikon eklemenizi sağlıyor benim sitemde menümde görebileceğiniz üzere.

4-Google XML Sitemaps Eklentisi

Bu eklentiyi herkese öneriyorum RSS ve Sitemap haritanızı bu eklenti ile otomatik olarak oluşturup devamlı güncel tutabilirsiniz. Arama motorları tarafından oldukça önemli bir eklentidir.

5-Kullanıcı Resmi Eklentisi

Bu eklenti yazar sayfanızda editörleriniz ve kendiniz için fotoğraf eklemeyi sağlıyor. Bu eklentiyi de kullanmanızı önermem çünkü WordPress ‘in kendi Gravatar sistemi üzerinden zaten bunu yapabiliyorsunuz ama ben üşengeçlikten malesef bunu kullanmayı tercih ettim.

6-Wp Fastest Cache Eklentisi

Bu eklenti de 1 numarada ki eklentiyle aynı işlevi görüyor 1 numarayı kullanıyorsanız bunu kullanmaya pekte gerek yok aslında fakat benim temam da ikisinin de aktif olmasının nedeni daha iyi bir sıkıştırma için temadan temaya farklılık gösterebilir bu tabiki.

7-Wp Mail Smtp Eklentisi

Bu eklentiyi sadece iletişim sayfasındaki iletişim formundan bana mail göndermek için posta hesabının ayarlarını yapmak için kullanıyorum onun dışında farklı bir özelliği yok.

8-Wp Postviews Eklentisi

Bu eklentiyi yazılarımın yanında küçük bir göz işareti ile kaç kişinin okuduğunu görmek için kullanıyorum farklı bir özelliği yok.

9-Yoast Seo Eklentisi

Bu eklentiyi Seo ayarlarımı yapmak için sayfa başlıklarını ve meta etiketleri ayarlamak için kullanıyorum oldukça kullanışlı ve etkili bir eklenti.

 

Sizinde önereceğiniz ya da eklemeyi unuttuğum eklenti var ise yorumlardan yazabilirsiniz. Unutmayın ne kadar az eklenti o kadar yüksek performans !

Ali Akyüz

Yazar: Ali Akyüz #administrator

2012 yılında atılmış olduğum bu serüvende hala yoluma web site ve yazılım işleri yaparak devam etmekteyim.
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ